Etappe 1 Tholen - Poortvliet

Vanuit het vestingstadje Tholen lopen we via het Stadsbos de Schakerloopolder in. De polder is vernoemd naar de voormalige heerlijkheid Schakerloo. Daar is nu nog slechts een gehucht van over met de naam Oudeland. Na een rondje door dit oudste dorp van Tholen belanden we op de dijk langs het Zoommeer met zicht op de Oesterdam. Daar aangekomen kun je een uitstapje maken naar het Informatiepunt Verdronken Dorpen. Op panelen wordt de geschiedenis van de verdronken stad Reimerswaal verteld. We vervolgen de dijk die nu langs de Oosterschelde loopt. Rechts kijk je uit over het ‘oer’-eiland Schakerloo, de oudste polder van het eiland Tholen. We passeren het getijdenhaventje van Strijenham. Vroeger was de haven een belangrijke handelsplaats aan de monding van de Striene. Nu is het de thuisbasis voor watersportliefhebbers. Even hierna gaan we landinwaarts. Over binnendijken en langs bollenvelden bereiken we Poortvliet. 

Start: Tholen, bushalte Terreplein

Einde: Poortvliet, bushalte Zuidplantsoen

Parkeren: Parkeerplaats Terreplein 4 4691 AA Tholen

Afstand: 13 km.

Horeca: Diverse in Tholen
               Café bij vakantiepark De Striene, Van der Slikkeweg 4, 4693 PE Poortvliet

Krt Tholen Etappe 1 Jpg
Afbeelding – 398,1 KB 2 downloads
Gpx Tholen Etappe 1 Gpx
Geografische data – 1,6 MB 1 download
Route Tholen Etappe 1 Pdf
PDF – 174,1 KB 1 download
Kijkpunten Tholen Etappe 1 Pdf
PDF – 184,3 KB 2 downloads

Routebeschrijving

Loop vanaf de bushalte richting centrum. Bij de rotonde RD. Na de vestinggracht RA. Op Y-splitsing rechts aanhouden, voetpad langs het water. Volg het vestingpad met de bocht mee naar rechts tot de brug. Hier LA.
Direct na de kerk RA, een klinkerpad langs een muurtje. Tegenover de ingang va de kerk LA. Steek de straat over en ga RD langs de markt. Ter hoogte van de OLV Hemelvaartkerk RA, Venkelstraat. Na de molen LA over het wandelpad en daarna rechts aanhouden over het bruggetje. Op de splitsing LA langs het water en de dijk op. Bovenaan RA het graspad op de dijk volgen.
Bij Gemaal De Eendracht de dijk verlaten en verder RD over de asfaltweg. Voor een huis met rood-wit-groene luiken RA Stadsbos Tholen in. Steeds RD. Na de sloot ook RD. Je passeert aan je rechterhand een rietplas. In de bocht RD richting de bomenrand met een bankje. Ga het pad links van het bankje in.
Aan het eind voor de sloot LA. Het pad buigt naar links. Bij houten afsluitboom RA naar de asfaltweg en direct weer RA.
Aan het eind van de asfaltweg LA, Oudelandsedijk. Na huisnummer 16 RA. We lopen een rondje door de buurtschap Oudeland. Voor de bocht naar links zie je aan je rechterhand een houten woning met het blauwe bordje Schakerloo. Zo heette Oudeland vroeger. Het was het oudste dorp van Tholen.

Kijkpunt 1: Het Oudeland van Schakerloo

Je zou het niet zeggen als je een rondje door het gehucht Oudeland loopt. In de dertiende eeuw was Schakerloo, zoals het dorp toen genoemd werd, een belangrijke plaats met een eigen bestuur met schout en schepenen. Het lag op het toenmalige eiland Oud-Schakerloo aan de Striene, een zijarm van de Schelde. Deze rivier was een belangrijke vaarroute tussen Antwerpen en Holland. Door de hertog van Brabant werd voor de doorvaart tol geheven. Nadat er een nieuwe polder tegen het eiland was aangedijkt, verzandde de Striene en was het gedaan met de welvaart van Schakerloo. De tol werd verplaatst naar de dijk langs de Eendracht en de mensen verhuisden mee naar het nieuwe stadje Tholen. Het eens zo bloeiende dorp werd een gehucht met de naam het ‘Oudeland van Schakerloo”.

Bij het kerkhofje met de bocht mee naar links. Aan het eind bij infobord Schakerloo RA de Oudelandsedijk vervolgen. Op T-splitsing RA en direct weer LA, Kortendijk. Aan het eind RA over de kruin van de dijk langs het Zoommeer. Na ruim een kilometer de dijk af langs een afrastering (groene route met gele pijl).
Onderaan LA over een asfaltweggetje. Na een electriciteitshuisje LA. Je loopt door een tunneltje en gaat daarna LA. Bij fietswijzer RA langs de afsluitboom.

Voor een uitstapje naar het informatiepunt over de verdronken stad Reimerswaal ga je bij de fietswijzer RD (heen en terug 2 km.). Je loopt over de Oesterdam en passeert de Bergse Diepsluis, een populaire duikstek. Onder het asfalt lag ooit de verdronken stad Reimerswaal. Loop door tot het Informatiepunt over Verdronken Dorpen. Informatiezuilen vertellen het verhaal over Reimerswaal en de dorpen die door het water zijn verzwolgen. Een prima pauzeplek met een schitterend uitzicht.

Volg de dijk, die nu langs de Oosterschelde loopt. In het water zie je stokken van sepiatentjes staan.   

Kijkpunt 2: Een kraamkamer voor de sepia’s

Onder het wateroppervlak van de Oosterschelde wemelt het van de dieren en waterplanten. Kreeften, naaktslakken, zeesterren, anemonen en garnalen leven tussen de oesters en op de zanderige bodem. Kenmerkend voor het onderwaterleven in dit deel van de Oosterschelde zijn de vele kleine inktvissen, sepia’s. Ze trekken hier in het voorjaar massaal naar toe om te paren. Elk jaar plaatsen duikers bamboestokken om de sepia’s bij de voortplanting te helpen. Zij knopen hun eitjes aan deze stokken. Ook zeepaardjes en pijlinktvissen maken graag gebruik van deze broedplaatsen.  

Je komt langs een informatiezuil. Vanaf hier kijk je uit over de Schakerloopolder.

Kijkpunt 3: Oer-eiland Schakerloo

De Schakerloopolder is de oudste polder van Tholen. De polder is vernoemd naar de voormalige heerlijkheid Schakerloo. De inpoldering vond plaats in de 13e eeuw. Tegenwoordig heeft de Schakerloopolder voor het grootste deel een landbouwfunctie. Aan de zuidrand zijn de landbouwpercelen afgegraven en ingericht als natuurgebied. Het zoute kwelwater zorgt voor typisch zoutminnende planten. Het hele jaar door zijn hier veel vogels te zien. Op de eilandjes broeden honderden vogels, zoals kokmeeuwen, kluten, visdieven en bontbekplevieren.    

Bij een bocht naar links de dijk blijven volgen.
Na het getijdenhaventje van Strijenham met de eerste trap de dijk op. Bovenaan LA over de kruin van de dijk. Vóór de bocht naar links RA de dijk af tussen twee afrasteringen door.
Na een overstapje schuin omhoog over een smal dijkje. Na weer een overstapje RA. Op de kruising met de Lange Zandweg RA, Zuiddijk (dus niet door de coupure).
Einde LA, Geerdijk. Op kruising RD. Aan het eind meebuigen naar links en naar de rotonde. Steek deze recht over en ga RD. Eerste weg LA richting Centrum. De etappe stopt bij bushalte Zuidplantsoen in Poortvliet.             

Fotoalbum Tholen Etappe 1